jak zbudować kampera – otwory pod okna

Budujemy kamepra na bazie vana lub jak kto woli busa, ciężarówki czy blaszaka. Wykorzystamy jak bazę dowolny pojazd, który ma przestrzeń, w której będziemy mogli przeprowadzić montaż, niezbędnych nam do życia a kamperze elementów.

W tym artykule opiszę jak wykonać otwory, które będą nam niezbędne do wstawienia okien, w tym okna dachowego, które zapewni nam obieg powietrza.

Od czego zacząć?

Konieczny będzie plan. Musimy przemyśleć, ile chcemy mieć okien w naszym Kampervanie, do czego mają nam służyć i jak będą rozmieszczone pozostałe elementy funkcjonalne, takie jak panele fotowoltaiczne, łazienka, kuchnia.

Na jakim etapie wykonać te prace?

Oczywiście po zaplanowaniu wszystkiego i gruntownym przemyśleniu, ale jeszcze przed przystąpieniem do kolejnych etapów. Otwory wykonujemy jako pierwsze w kolejności. Osadzamy okna boczne i dachowe, następnie przechodzimy do przygotowania pozostałych przepustów w bazie naszego kampervana.

Ile tych okien?

Dla zapewnienia odpowiedniego obiegu powietrza przydałyby się dwa otwory dla okien dachowych. Jedno warto umieścić na tyle auta lub tam gdzie zamierzamy spać a drugie na jego przodzie. Wytworzy nam się w ten sposób obieg powietrza, który docenimy szczególnie w upalne noce.

W przypadku dachu warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie kolejnych elementów na dachu, takich jak: panele fotowoltaiczne, bagażnik dachowy czy antenę lub zbiornik na wodę grzany przez słońce.

Kolejnym elementem są okna. Zastanówmy się ile ich chcemy mieć i w jakim celu. Pamietajmy że okna, pojedyncze nie będą tworzyły nam dobrej izolacji termicznej. Zaletą dużej ilości okien jest jaśniejsze wnętrze, natomiast wadą jest niska poziom izolowania wnętrza od warunków panujących na zewnątrz. Jak zwykle w życiu, będzie potrzebny nam kompromis.

Co dalej?

Jak już mamy wszystko zaplanowane, wybraliśmy konkretne otwory dachowe i okna. Dokonaliśmy pomiarów. Zabieramy się do wycinania.

Sprawa prosta. Potrzebna nam będzie szlifierka kątowa lub wyżynarka z nożęm to metalu, pilnik, taśma ochronna oraz wiertarka.

Jak wykonać otwory, pokazałem na filmie.

 

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o