Ekologiczne środki czystości do Kampera

W jednym z artykułów pisaliśmy jak zrobić samodzielnie ekologiczne mydło w płynie. Tym razem zebraliśmy kilka pomysłów na samodzielne przygotowanie środków czystości dla twojego domku na kółkach.

No to ruszamy!

Na początek płyn do mycia naczyń. Ekologiczny płyn do mycia naczyń na zawierać jak najmniej środków chemicznych a co za tym idzie powinien być jak najbardziej przyjazny dla środowiska.

Co będziemy potrzebowali:

  • Woda (jakieś 400ml)
  • Sól. Najlepiej drobnoziarnista (może być 200ml)
  • Ocet spirytusowy w ilości 100 ml
  • A także sok z 3 dużych cytryn

Jak przygotować ekologiczny płyn do mycia naczyń? Należy wszystkie wymienione składniki zmieszać. Dobrze wymieszać, aby stworzyły jednolitą konsystencję a następnie gotować ok 10min. Jak płyn nam zgęstnieje możemy go wystudzić, odczekać chwilę po wystudzeniu i powinien być gotowy do użycia.

Mając przygotowany powyżej płyn możemy na jego bazie stworzyć również środek do czyszczenia sanitariatów. To rozwiązanie powinno sobie poradzić z zaschniętym tłuszczem, prysznicami, zlewem. Możemy go także używać do oczyszczenia przypalonych garnków.

Jak to zrobić?

Do otrzymanego powyżej płynu no mycia naczyń dodajemy sodę oczyszczoną. Dokładnie mieszamy te dwa składniki aż do uzyskania konsystencji „papki”.

Czego możemy potrzebować a naszych domach na kółkach jeszcze?

Przyda się płyn do mycia szyb, czy do dezynfekcji. No to lecimy.

Żeby samemu wykonać ekologiczny płyn do czyszczenia okien czy luster, będą nam potrzebne następujące składniki:

  • Woda ( w ilości 8 szklanek)
  • Ocet ( w ilości 1 szklanki )
  • Przyda się również gliceryna, która między innymi zapobiega osiadaniu kurzu ( 1 dawka płynnej gliceryny)

Przygotujmy sobie buteleczkę z rozpylaczem. Wszystkie wymienione wyżej składniki dobrze wymieszajmy i gotowe. Warto mieć też przy sobie gazetę, która będziemy mogli przetrzeć smugi po umyciu.

Jak samodzielnie wykonać ekologiczny płyn do dezynfekcji?

Sprawa okazuje się jeszcze prostsza niż myślicie. Będziemy potrzebowali jedynie litr wody oraz około 20-25 kropli wyciągu z nasion grejpfruta. Jeśli mamy problem, aby pozyskać wyciąg możemy zastąpić ten składnik olejkiem pomarańczowym. W zależności od stężenia olejku jaki uda nam się pozyskać, będzie to mniej niż jedna łyżeczka. Dla przykładu, olejek o stężeniu ok. 50%, 1 łyżeczka wystarcza na ok 10 litrów wody.  

Następnie te dwa składniki dokładnie mieszamy i wlewamy do buteleczki z rozpylaczem. Świetnie sprawdza się do dezynfekcji prawie każdej powierzchni.