Mleko migdałowe, cała prawda

Mleko migdałowe, przez wielu uważane jako „wegańskie”, czy naprawdę można je tak klasyfikować? Nie, jeśli przy jego produkcji umiera każdego roku ok 30%, pszczół, które zapylają uprawy migdałów.

Mleko migdałowe to jeden najpopularniejszych mlecznych produktów roślinnym na świecie. Przebija konkurencję w postaci produktów takich jak mleko sojowe, kokosowe i owsiane w stosunku prawie pięć do jednego. Natomiast większość migdałów, które się w nim znajdują, pochodzi z monokultur nasiąkniętych pestycydami w Central Valley w Kalifornii.

Zmiany klimatyczne niosą za sobą ocieplenie klimatu, a to z kolei jest przyczyną przebudzeń wielu zwierząt z procesu hibernacji między innymi pszczół. 

Każdego roku, pszczoły budzone są coraz wcześniej z hibernacji. Są osłabione, proces regeneracji nie następuje w odpowiedni sposób. Następnie pszczoły przewożone są na uprawy migdałów, gdzie mają za zadanie zapylać rośliny, które między innymi dają mleko migdałowe. 

Osłabione pszczoły, są narażone na ataki bakterii, pasożytów oraz toksycznych pestycydów. Chore i osłabione jednostki nie mają szans przetrwać jako grupa. Każdego roku ok 30% pszczół ginie przy zapylaniu migdałów.

Jeden ze światowych producentów oparł swoją politykę społeczną na produkcji mleka migdałowego przyjaznego pszczołom. Wszystko po to aby dostarczyć produkt wysokiej jakości bez konieczności wdrażania opłakanych w swoich skutkach metod produkcji mleka.

Podstawą ochrony pszczół jest stworzenie zdrowszego środowiska dla zapylaczy, eskalują eksperci. 

Przeprowadzone badania wskazują postępy firm produkujących mleko migdałowe. Jeden z producentów, pozyskuje migdały z przyjaźniejszych dla pszczół siedlisk w rejonie Morza Śródziemnego. Inny z producent rozpoczął testy nad wprowadzeniem różnorodności biologicznej na kalifornijskich uprawach. 

Mimo wszystko giganci rynku jak do tej pory nie zobowiązali się do wprowadzenia zmian w łańcuchu dostaw. 

Jednym z większych zagrożeń dziesiątkujących populację pszczół są śmiercionośne pestycydy. Niektóre rządy europejskie oraz rząd kanadyjski wdrożyły juz przepisy o ochronie pszczół.

Czekamy z niecierpliwością na działa polskich rządzących w tej materii.

żródło: sumofus

 

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o