Pies na wakacjach w Maroko. Wymagane dokumenty

Planując wakacje z czworonożnym przyjacielem, każdorazowo musi przygotować się i zapoznać z zasadami obowiązującymi w danym kraju.

W Europie obowiązuje zasada posiadania książeczki zdrowia, paszportu, ważnego szczepienia przeciw wściekliźnie. Nasz pupil musi posiadać również czip. Są jednak kraje, których wymogi zupełnie różnią się od naszych, a załatwianie dokumentów dla psa lub kota okazać się może znacznie trudniejsze niż dla nas samych.

Zagraniczni turyści mogą odwiedzić Maroko wraz ze zwierzętami domowymi. I w gruncie rzeczy nie jest to trudne. Poza wymaganymi w UE dokumentami, czyli paszportem, czipem, aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie nasz czworonóg musi mieć dodatkowo wystawioną przez licencjonowanego weterynarza pozytywną opinię na temat jego zdrowia oraz test miareczkowania. Maroko bowiem nie wymaga kwarantanny zwierząt domowych, jeżeli spełnimy te wymogi.

Powinniśmy pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie musimy wykonać u zwierzęcia nie później niż 30 dni przed wyjazdem. W tym samym czasie, zaraz po nim, warto byłoby wykonać test miareczkowania.

Nie jest on co prawda wymagany przy wjeździe do Maroka, ale doszły nas słuchy, że niektórym turystom zdarzyły się zatrzymania psów na kwarantannę podczas drogi powrotnej – promem z Maroka do Hiszpanii. Badanie to wskazuje poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie i ważne jest przez całe życie zwierzaka. Koszt wykonania go w Polsce to 200 złotych. Na wynik, czeka się jednak nawet około miesiąca, bo nasz weterynarz próbki przekazuje do jedynego w Polsce laboratorium wykonującego tą analizę.

Tak więc, w większości przypadków powtórzyć będziemy musieli szczepienie na wściekliznę by w momencie naszego wjazdu do Maroka nie upłynął termin 30 dni od zastrzyku.  

Obowiązkowo, zabierzmy ze sobą świadectwo zdrowia psa. Opinię o jego stanie zdrowia, przebytych szczepieniach i chorobach przygotuje nam dowolny weterynarz. Z jego pozytywną diagnozą udajmy się potem do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który wystawii międzynarodowe zaświadczenie. Dokument ten jest ważny tylko przez 15 dni.

Jeżeli planujemy dłuższe wakacje to po prostu musimy to zaświadczenie ponowić w kraju, w którym akurat się znajdujemy. Jego koszt w Marocu to około 60 złotych. Pamiętajmy, że z opinią udajemy się do odpowiedniego isnstytutu, a potem wracamy do weterynarza, by wszystkie pieczątki były wbite do paszportu zwierzęcia. Czyli analogicznie do tego, co zrobiliśmy w Polsce.

Co rocznie wiele psów i kotów z turystami z Europy odwiedza Maroco. Czy to drogą powietrzną, morską czy po prostu jadąc z nami w samochodach, szczęśliwie wracają do domów.

Bądźmy jednak przezorni i dwa razy sprawdźmy komplet dokumentów i niezbędnych pieczątek. W razie jakichkolwiek wątpliwości udajmy się lub dzwońmy do Głównego Inspektoratu Weterynarii, by nasza podróż minęła spokojnie i bez żadnych niespodzianek.

Byłeś na wakacjach ze swoim czworonożnym pupilem? Podziel się z nami swoim doświadczeniem i opisz je w komentarzach!