Wieloryby w Bałtyku

Nie dawno mogliśmy wyczytać na stronach niemieckiego Bilda, o pojawieniu się w wodach Bałtyku jednego z największych ssaków świata. Wieloryba. Dokładnie rzecz ujmując, był to Finwal czyli gatunek Walenia.

Finwale są drugimi co do wielkości na świcie zwierzętami. Osiągają długość ciała do 27 metrów. Zwykle Finwale żerują w wodach polarnych, wracając do cieplejszych wód na okres zimy.

Morze Bałtyckie zwane kiedyś też morzem Scytyjskim ma bardzo małe połączenie z wodami morza Północnego. Jest to zaledwie kilka cieśnin. Cechą charakterystyczną dna Bałtyku jest występowanie płycizn. Zasolenie w tym zbiorniku jest bardzo niskie. Bałtyk określa się morzem półsłonym. Nie są to warunki sprzyjające do życia dla wielkich wodnych ssaków, tym bardziej biorąc pod uwagę średnią głębokość tego zbiornika wodnego, która wynosi nieco powyżej 52 metrów.

W historii widywano już Finwale w Bałtyku. W sierpniu 2007 odnotowano występowanie tego ogromnego ssaka wodnego w Zatoce Gdańskiej.

Jakiś czas temu na stronie niemieckiej policji z Flensburga można było zobaczyć film z wielorybem w roli głównej. Nagranie zostało wykonane przez Wędkarzy u wybrzeży Danii.

Film możecie zobaczyć tutaj: