Aplikacje na tablet i telefon w pdróżowaniu

Dziś w Internecie można odnaleźć wszystko. Dlaczego więc nie mielibyśmy wesprzeć się ogólnodostępnymi aplikacjami mobilnymi, w których odnajdziemy ciekawe campingi, czy dzikie „spoty” (miejsca), miejskie fontanny czy miejsca do załadowania i rozładowania zbiorników podczas podróżowania.

Dobra nawigacja.

Ogólnodostępne google.maps są bezpłatne i na bieżąco uaktualniane. Pozwalają wybierać najlepsze trasy, unikać korków, autostrad czy dróg płatnych, a także informują o zdarzeniach drogowych. Wyszukają dla nas najbliższe stacje benzynowe, restauracje, hotele i kempingi, parkingi czy MOP-y, a nawet okoliczne atrakcje jak parki, rezerwaty czy miejskie wydarzenia kulturowe.

Mapy Google to niezastąpione urządzenie nawigacyjne. Jeżeli jednak Wasz pojazd jest dość duży i wyższy niż przeciętny dobrze byłoby posiadać dodatkową nawigację dla samochodów specjalnych w trakcie podróżowania, gdzie sami oznaczymy gabaryty naszego pojazdu, a aplikacja pozwoli nam ominąć wąskie lokalne dróżki z ograniczeniami wysokości pojazdów.

W takim przypadku polecamy Sygic.truck. Nawigacja dla ciężarówek lub kamperów jest co prawda płatna, ale jeżeli wybieramy się na krótkie wakacje, pierwsze dwa tygodnie testujemy ją za darmo a potem decydujemy o zakupie licencji.

Bezpieczny nocleg.

„Apka” pokazująca campingi, parkingi płatne i darmowe oraz dzikie miejscówki. Co najważniejsze, bazę tworzą sami użytkownicy, a my możemy przeczytać oceny, komentarze, a nawet podejrzeć miejsce na zdjęciach osób, które się tam zatrzymały lub spędziły noc.

Dodatkowo możemy dowiedzieć się o dostępie do infrastruktury- toaletach, prysznicach, wodzie czy miejscach zrzutu nieczystości. Dzięki tej aplikacji możemy spać często dużo spokojniej, w miejscu sprawdzonym przez innych użytkowników w czasie ich podróży.

Możemy również sami dodawać nowe, odwiedzone przez nas miejsca i poszerzać bazę. Minusem Park4Night jest to, że nie jest dostępna w polskiej wersji językowej. Za wersję online z reklamami nie zapłacimy za to nic. Wersja offline, bez reklam dostępna jest za niecałe 10 euro rocznie.

Dobra pogoda.

Istnieje cała masa aplikacji pogodowych, lepszych czy gorszych jakościowo, ale zdecydowanie  jedną z nich powinniśmy mieć na swoim urządzeniu mobilnym.  Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest, by dopasować naszą podróż do zewnętrznych warunków atmosferycznych.  

My polecamy najdokładniejszy wobec nas radar pogodowy Ventusky.  Apka ta poda nam wszystkie potrzebne informacje na najbliższe 10 dni takie jak siła wiatru, przewidywane burze, zachmurzenie, opady deszczu czy wysokości ciśnienia atmosferycznego.

Jest bardzo czytelna i wygodna w użyciu, a za wersję standard nie zapłacimy nic.

Wygodny kemping.

Pewny nocleg, z całą infrastrukturom i w gronie innych kamperowiczów, to na pewno bezpieczne miejsce, gdzie z całą rodziną nie musimy się martwić o nic podczas naszych wakacji. Najbardziej rozbudowaną bazę kempingów posiada aplikacja ACSI. 

Można się z niej dowiedzieć o dostępności miejsc, cenach i udogodnieniach na terenie kempingu. Dodatkowo wszyscy posiadacze karty ACSI mają zniżki na pobyt i usługi, co przy planowaniu dłuższego urlopu zdecydowanie zwróci nam koszty zakupu aplikacji.

Inna baza, jednak już darmowa i również dostępna w wielu wersjach językowych godna polecenia to Camping Info, gdzie również znajdziemy wiele kempingów z opiniami i opisami infrastruktury.

Oszczędności walutowe.

Polecamy bezpłatne założenie konta lub wyrobienie karty płatniczej typu pre-paid i używanie jej za pomocą aplikacji REVOLUT. Z tego rozwiązania korzysta  już ponad 4,5 miliona osób, a pozwala ona na znaczne oszczędności za granicą.

Aplikacja bowiem przelicza nam transakcje walutowe po bardzo korzystnych kursach, których nie znajdziemy w kantorach.  Otwarcie konta to zaledwie kilka minut, a oszczędności spore. Jeżeli nie mamy czasu na zamówienie fizycznej karty, możemy realizować płatności telefonem.

Bez naliczania prowizji możemy również wypłacać pieniądze we wszystkich bankomatach o ile, nie przekroczymy 200 euro. Po przekroczeniu tej kwoty naliczana jest prowizja rzędu 2%. Bezpłatne konto pozwala nam wykonywać płatności w ponad 150 krajach i prowadzić rachunki w 29 walutach. Same korzyści i oszczędności.

To tylko kilka niezbędnych aplikacji, bez których my nie wybralibyśmy się na wymarzone wakacje. Lubimy korzystać z nowoczesnych technologii i wspierać się wiedzą innych „vanlif-owców”.  Oszczędza to nasz czas, pieniądze i ułatwia podróżowanie.

Dzięki opinii innych na temat polecanych parkingów możemy też poczuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne technologie czasem zawodzą, urządzenia się psują, a i nie wszędzie złapiemy potrzebny do obsługi aplikacji zasięg.

Korzystajmy z wiedzy dostępnej w Internecie i cieszmy się naszą podróżą bez zbędnego kołowania i wykorzystajmy maksymalnie wolny czas.

Nie zapomnijmy jednak o tym, żeby w razie czego mieć przy sobie papierową wersję mapy.