Kraje, w których warto zamieszkać na emeryturze

Kto z nas nie powiedział kiedyś, że na emeryturze sprzeda swoje mieszkanie, spakuje cały dobytek i wyjedzie w tropiki. Łatwo jednak powiedzieć niż pomysł zrealizować bowiem ZUS w Polsce nas nie rozpieszcza.

Średnia polska emerytura nie należy do najwyższych. Nic jednak straconego, okazuje się, że znajdziemy miejsca, w których dysponując nawet niewysoką kwotą, możemy godnie przeżyć na przyzwoitym poziomie. Bez liczenia każdego grosza, a służba zdrowia nas nigdy nie zawiedzie.

Spakować się i wyjechać na stałe to bardzo trudna decyzja. Sprzedaż lub wynajęcie swojego domu oraz życie z dala od rodziny i przyjaciół mogą nas zniechęcać. W pierwszej kolejności musimy się więc zastanowić, jak daleko jesteśmy w stanie zamieszkać.

Czy powinna to być Europa i kraj o zbliżonej do naszej kulturze i religii lub potrafimy wybrać się dalej i otworzyć na nowe zwyczaje. Dziś loty znajdziemy dosłownie wszędzie, a korzystając z promocji, nasi bliscy zapewne chętnie odwiedzą nas w wakacje.

Bałkany, a dokładnie Czarnogóra, cechuje stosunkowa bliska odległość od Polski. Jest tu też cieplej, koszty utrzymania są niższe, a Bałkańska gościnność i doskonała kuchnia nas zachwycą. Znajdziemy też wiele tanich, bezpośrednich lotów przez cały rok. Dla niektórych będzie to jednak kierunek mało atrakcyjny.

Proponujemy więc znajdującą się również w Europie – Portugalię. Zarobki i koszty utrzymania będą tu porównywalne co w Polsce. Ten kraj cechuje infrastruktura i kultura zbliżona do naszej. W wielu małych miasteczkach odnajdziemy spokój, słońce będzie tu świecić przez większą część roku, cieszyć się też będziemy niezwykłą przyrodą.

Azja. To w większości muzułmanie, jednak w krajach, które wybraliśmy, panuje ogólne poszanowanie odmienności religijnej. Mieszkańcy są otwarci, klimat równikowy, a ziemie  zachwycą nas lasami deszczowymi, rafą koralową i ogromem historycznych świątyń.

Warto więc wspomnieć o Filipinach. Koszty życia są tu kilka razy niższe niż w Polsce, więc nasza emerytura zyskuje tu bardzo na wartości. Opieka zdrowotna jest tu całkiem niezła, ale niedrogo wykupimy również prywatną opiekę medyczną, co jest ważne z punktu widzenia emeryta.

Również niskie koszty utrzymania i dobrą opiekę zdrowotną znajdziemy w Tajlandii czy Malezji. Ceny nieruchomości, są tu nawet o połowę niższe. W zależności od lokalizacji znajdziemy oferty apartamentów z dostępem do basenu rzędu 230 – 270 dolarów na miesiąc. Warto też dodać, że większość Malezyjczyków posługuje się językiem angielskim.

Ameryka Środkowa, a dokładniej niewielka Nikaragua. Kraj u wybrzeża Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Kilkaset kilometrów pięknych plaż, rajskich wysp, wulkanów i wspaniałej przyrody. Opieka medyczna jest tu bardzo dobrze oceniana, a ceny nieruchomości i żywności o wiele tańsze.

Raj dla polskiego to emeryta to kraj, w którym będzie mógł godnie żyć, nie martwiąc się, czy wystarczy mu gotówki do przyszłego miesiąca. Miejsce, gdzie będzie miał dobrą opiekę medyczną, a jeśli już będzie stał w długiej kolejce po wykupienie recepty, nie będzie się musiał zastanawiać, które leki z niej wykupić.

Na jesień życia ważne jest też otaczanie się przyjaznymi ludźmi, gościnnymi dla obcokrajowca. Nie bójmy się przeżyć drugiej młodości i wprowadźmy w życie to stare marzenie.