Polska odnotowuje wzrost w branży turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna w zeszłym roku odnotowała kolejny wzrost turystów, którzy odwiedzili nasz kraj.

W pierwszym półroczu 2019 stopa ta wzrosła o 9 proc w odniesieniu do pierwszych 6 miesięcy 2018 roku. Przyjezdni zostawiają też u nas więcej oszczędności. Ministerstwo Sportu i Turystyki jest bardzo zadowolone z takiego obrotu sprawy.

Tendencja wzrostowa turystów odwiedzających Polskę utrzymuje się od 2015 r.  Jak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, tylko do czerwca 2019 roku do naszego kraju, na wakacje przyjechało prawie 10 mln obcokrajowców.

Łącznie wydali ponad 16 mln zł. Aż o 67 proc. więcej gości przyleciało do nas z Korei Południowej. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, jest bardzo zadowolony z rozwoju turystyki:

„Szczególnie cieszy stabilny wzrost turystów z krajów Unii Europejskiej, głównie z UE15. Stamtąd przyjeżdża bowiem do Polski blisko 57 proc. wszystkich zagranicznych turystów.

W 2019 roku zanotowaliśmy wzrost na poziomie 5,3  proc. co oznacza, że z tych 15 państw przyjechało do Polski przez 9 miesięcy ponad 460 tys. turystów więcej.”

Turyści spędzają u nas średnio 16 dni i wydają ponad 5,5 tys. zł na osobę. Rośnie też liczba polskich turystów spędzających wakacje za granicą. W pierwszej połowie 2019 rodacy na obczyźnie wydali 11,1 mld zł w liczbie 5,7 mln podróżników.

*Dane statystyczne za I półrocze 2019 w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego pobraliśmy z oficjalnej strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.