Praca za granicą. Gdzie zarobimy najwięcej

Wciąż odnotowujemy wzrost liczby Polaków emigrujących zarobkowo do innych krajów Europy. Jakie państwa zapłacą nam najlepiej?

Najczęstszą przyczyną emigracji polaków jest znaczna różnica w zarobkach. Analizując dane płacowe nie trudno zauważyć, że polskie wynagrodzenie zdecydowanie odbiega od zagranicznego.

Czasami jest wręcz kilkukrotnie niższe.  Jak podaje Euro-Tax.pl, rodacy przez ostatnie 15 lat zarobili w Europie ponad 1 401 mld PLN, a za pracą najczęściej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Względem wynagrodzeń zarabiają  jednak najlepiej w Austrii.

Inne popularne kierunki emigracji zarobkowej polaków to Irlandia, Holandia i Belgia. Mniej popularny jest Luksemburg, który według danych Eurostat w 2019 roku miał najwyższe minimalne wynagrodzenie, bo aż 2071 euro brutto.

Zagranica oferuje nam najczęściej pracę w branży budowlanej, produkcyjnej, opieki nad osobami starszymi, w sektorze magazynowym oraz przy zajęciach fizycznych.  W całej Unii Europejskiej brak jednak wyspecjalizowanych pracowników z branży technologicznej, informatyków, lekarzy i nauczycieli.

Pracując poza granicami kraju, zarobimy zdecydowanie lepiej, zapewne opanujemy też język obcy i będziemy mogli korzystać ze służby zdrowia na wysokim poziomie.

Nic więc dziwnego, że na wyjazd decyduje się coraz więcej Polaków. Weźmy jednak pod uwagę  stosunek zarobków do wydatków w danym kraju, gdzieniegdzie bowiem koszty życia będą nawet o połowę wyższe niż w Polsce.