Sycylia, wyspa o wielu smakach i kolorach

Znajdzie się tu dosłownie coś dla każdego. Wielbiciele leniuchowania spędzą czas na pięknych piaszczystych, jak i kamienistych plażach.

Pasjonaci historii odnajdą starożytne ruiny i zabytkowe miasteczka, koneserzy dobrej kuchni – wyjątkowe wina i swojskie wyroby. Miłośnicy górskich wycieczek wybiorą się na szlaki i trasy widokowe w głębi wyspy a amatorzy mocnych wrażeń na wciąż aktywne wulkany oraz liczne święta i festiwale.

Sycylia, miejsce, w którym to mężczyźni chwalą się, że wyrabiają przetwory w słoikach. Ludzie cieszą się tu życiem jak nigdzie indziej, a zapytani o to, co będą robić na emeryturze, odpowiadają, że chyba zakończą życie.  Nie, żeby żyli, żeby pracować, lecz pracują, aby żyć.

Sycylia, kraina słońca i ognia Etny. Perła Morza Śródziemnego. Włoski spichlerz pełen gai oliwnych, drzew cytrusowych i kaktusów. Zapachu ryb, suszonych pomidorów oraz wszechobecnego rozmarynu, bazylii i mięty.

Wyspa nabrzmiewa ciepłymi dźwiękami gitary, cymbałów i harmonii, szumu morza i kołyszących się w portach łodzi. Zasmakować tu możemy wspaniałego, swojskiego jedzenia i poznać  wielu serdecznych ludzi zakochanych w swojej ziemi.  

Wszystko jest tutaj jakby bardziej dojrzałe. Nie sposób oddać wszystkich charakterystycznych dla tej wyspy kolorów. Słońce świeci mocniej, niebo jest jaskrawsze, morze ma wyjątkowo intensywną turkusową barwę, owoce są niesamowicie słodkie, wino bardziej wytrawne.

To ziemia bardzo zróżnicowana. Pełna kontrastów. Luksusu i biedy. Swoim pięknem pochłania, ludzie tu potrafią dzielić się tym, co mają najcenniejsze- czasem.

Więcej o mnie: kamperija

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o