Brexit stał się faktem. Co to oznacza dla Polaków

1 lutego 2020 roku stanie się datą historyczną. Z upływem ostatniej godziny 31 styczniowego dnia, kraje tworzące wspólnotę brytyjską opuściły szeregi Unii Europejskiej. Co Brexit oznacza dla Polaków?

1 luty 2020, zapisany w kartach historii. Tego dnia weszła w życie umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Euripejskiej. Tego dnia liczba krajów tworzących wspólnotę europejską zmniejszyła się do 27 i wreszcie ten dzień co dla nas jest bardzo ważne, jest dniem rozpoczęcia okresu przejściowego.

Co Brexit oznacza dla Polaków?

Do końca roku 2020 szczęśliwie dla nas, niewiele się zmienia. Okres ten został nazwany okresem przejściowym, w którym nie powinniśmy odczuć żadnym zmian.

W czasie trwania okresu przejściowego podaje rządowy portal biznes.gov.pl, Polaków obowiązują takie same zasady przepływu osób, jak było to wcześniej. Czyli do końca roku 2020 możemy swobodnie podróżować, uczyć się i mieszkać w Wielkiej Brytanii na zasadach jak do tej pory.

Brexit, nie zmienił zasad podróżowania do Wielkiej Brytanii. Wciąż możemy się tam dostać na podstawie dowodu osobistego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja ta będzie trwała tylko do końca 2020 roku.

Nie odbije się to również na przewożonych produktach. Nie zostaną wprowadzone dodatkowe cła czy inne bariery w handlu z krajami Wielkiej Brytanii. Zasady Brexit’u oznaczają, że do końca 2020 roku Wielka Brytania pozostanie w unii celnej UE.

Zmianie nie uległy przepisy dotyczące VAT i akcyzy. Pozostały również te same limity zezwoleń dla podróżnych.

Nie zmieniły się również zasady dotyczące transportu drogowego i lotniczego pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

Wciąż, również obowiązują te same wzajemne uznania kwalifikacji zawodowych, dla wszystkich, którzy wykonują zawody regulowane.

Co zmienia Brexit w stosunku do Brytyjczyków mieszkających w Polsce?

Po zakończeniu okresu przejściowego wszyscy obywatele Brytyjscy mieszkający w Polsce otrzymają prawo do pobytu, wykonywania swojego zawodu oraz dostępu do edukacji czy służby zdrowia, jak i usług publicznych.

Co się stanie po zakończeniu okresu przejściowego?

Umowa dotycząca wystąpienia Wielkiej Brytanii z szeregów państw UE zakłada możliwość wydłużenia tego okresu o kolejny rok lub nawet dwa lata, czego raczej nie powinniśmy się spodziewać, biorąc pod uwagę stanowcze deklaracje rządu Brytyjskigo. Czy tak faktycznie się stanie, dowiemy się do końca czerwca 2020.

Warunki współpracy na poziomie gospodarczym po okresie przejściowym będą wynikiem dalszych negocjacji. Kształt ostatecznych ustaleń możemy poznać dopiero tuż przed samym zakończeniem okresu przejściowego i stanowczym Brexitem.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o