Sycylia geograficznie i kulturowo. Podróże.

Sycylia to największa wyspa Włoch. Tworzy pomost między Afryką a Europą, a tym samym kocioł cywilizacyjny i istny tygiel kulturowy. Wspaniała ziemia, która nie uniknęła typowych dla cywilizacji negatywnych zjawisk, wpływu mafii, styku kultur ze względu na skrzyżowanie tu szlaków handlowych, chaotycznej zabudowy i niechcianych łodzi imigrantów z Afryki Północnej. Podróże po Sycyli będą wyglądać różnie. Van life to bliskie spotkania z niechcianymi gośćmi.

Sycylia to bardzo zróżnicowana wyspa w kształcie trójkąta. Skąpana w morzu Tyrreńskim od północy, Jońskim od wschodu i Cieśniną Sycylijską od południowego zachodu. Od kontynentalnej części Włoch oddziela ją natomiast wąska Cieśnina Mesyńska. Pełna jest dzikich wybrzeży, stromych klifów, wysokich gór, wciąż aktywnych wulkanów, starożytnych zabytków, świątyń i urokliwych miasteczek ze swoimi religijnymi patronami. To wspaniałe miejsce do kamperowania. Wyspę cechują liczne, historyczne zagadki i archeologiczne skarby, a wciąż podtrzymywana, stara kultura, z niesamowitą ilością świąt i festiwali namawia do tego, by odwiedzić tę urokliwą krainę.

Przed laty wyspa była podzielona na 9 prowincji, choć jej mieszkańcy do dziś się do nich stosują i nie zaakceptowali politycznej rzemiany.  Rejony te podzielimy na oddzielne artykuły: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna. Opiszemy tam sprawdzone parkingi, wspaniałe plaże i miejsca warte odwiedzenia.

Sycylia, podbijana była przez różne narody, które pozostawiły na niej liczne ślady- obecne, bezcenne dzieła sztuki. Kusi antykiem fenickim, greckim i rzymskim. Krzyżowały się i osadzały  tu wpływy rozmaitych kultur, a te z kolei pozostawiły znaczący ślad zarówno w miastach, jak i w mentalności żyjących tu ludzi. Wydają się oni być bowiem odrębnym narodem, a sama Sycylia, niezależnym krajem. Zdecydowanie różni się ona od Włoch zarówno pod względem społecznym, jak i kulturowym.

O mnie: kamperija