Morze. wyrzuciło „statek widmo” na brzeg Irlandii

Sztorm Dennis, który przewiał w minionych dniach Wyspy Brytyjskie, zapisze się na kartach historii również tym, że wyrzucił statek, o którym mówiono „statek widmo”. Jednostka bez załogi dotarła do wybrzeży hrabstwa Cork w Irlandii.

Z ujęć lotniczych irlandzkiej straży przybrzeżnej wyłoniła się 80-metrowa pływająca jednostka towarowa o nazwie MV Alta. Statek można zobaczyć na skałach u okolicach wsi Ballycotton.

Zdjęcia jakie wykonali w tym czasie fotografowie, pokazują rdzewiejący statek na tle pięknego Irlandzkiego krajobrazu.

Wszystko wskazuje na to, że jednostka dryfowała tysiące mil morskich, bez załogi, która została ściągnięta ze statku w okolicach Bermudów w 2018 i przetransportowana do Portoryko. Uszkodzenie jednostki napędowej nie pozwoliło załodze kontynuować rejsu, natomiast zbliżający się huragan zagrażał życiu ludzi, którzy pracowali na statku.

John Tattan. Szef Royal National Lifeboat Institution w Ballycotton (RNLI) powiedział irlandzkiej gazecie Examiner, że:

nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego porzuconego

Statek został zbudowany w 1976 roku.

We wrześniu 2018 r. Statek napotkał problemy podczas żeglugi z Grecji na Haiti.

Awaria zasilania spowodowała, że Alta dryfowała na morzu przez 20 dni około 1300 mil (2100 km) na południowy wschód od Bermudów, według US Coast Guard, która dowiedziała się o swoich zmaganiach.

Mając zaledwie dwa dni jedzenia na pokładzie dla załogi Alty, straż przybrzeżna zrzuciła powietrze i inne zapasy.

Gdy nadciągnął huragan, straż przybrzeżna postanowiła uratować 10 członków załogi uszkodzonego statku i zabrać ich do Portoryko.

Od tego czasu statek został opuszczony. Ostatni raz został zauważony we wrześniu 2019 r. Przez brytyjski statek Royal Navy na środkowym Atlantyku.

Zdanie badaczy i naukowców zajmujących się ochrona środowiska,  którzy podjęli się oględzin Alty, jednostka nie ma wycieków i nie tworzy zagrożenia.

Rada Hrabstwa Cork, irlandzka straż przybrzeżna i odbiorca wraku zdecydują, co stanie się ze statkiem,

Według Irish Times osoba, która twierdzi, że reprezentuje właściciela statku, zgłosiła się i prowadzone są dochodzenia.

Storm Dennis, który sprowadził opuszczony statek na skały, pozostawił tysiące domów, gospodarstw i firm bez prądu w całej Irlandii.

W Wielkiej Brytanii powodzie nawiedziło około 1400 domów i przedsiębiorstw w wyniku ulewnych burz.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o