Sycylia region Agrigento – góry i rezerwaty

Za gorąco i dość rybnego żarcia? Wspaniałe góry, leśne ścieżki, szlaki i tarasy widokowe, zabytkowe świątynie, zacienione pinety ze stołami i grillami przygotowanymi dla turystów oferuje rejon rezerwatu naturalnego Cammaraty. Region, gdzie odetchniecie odrobinę od plaży i upałów, zjecie porządne grillowane mięso i zaczerpniecie świeżego powietrza.

Cammarata ugości Was świeżą, soczystą baraniną i swojskimi serami.  Znajdziecie tu wiele bezpłatnych miejsc na zaparkowanie kampera – od Belvederu Cammarata z asfaltowym parkingiem po dzikie, leśne zjazdy. Wjazd na jeden taki niewielki placyk znajdziecie pod szlakiem Pizzo della Rondine, gdzie w całkowitym odosobnieniu możecie spędzić nawet kilka dni. Koniecznie udajcie się wąską spacerową ścieżką na górę – czas drogi około 30 min – gdzie widok zapiera dech! 

Ja w tym miejscu przespałam wiele czarnych nocy w namiocie. Jeżeli zaś Wy wolicie bardziej cywilizowanie miejsce, kawałek wcześniej przy drodze głównej jest też Pineta z miejscami na grilla i dużym  asfaltowym, oświetlonym parkingiem. Znajdziecie tam też śmietniki i wodę. Dla tych, którzy na górskie wycieczki chcą poświęcić nieco więcej czasu, polecam szlak Sentiero Fontana di Rose.

Chcecie zjeść w bardzo ciekawym miejscu, a Wasz kamper jest przygotowany na jazdę nieco offroudową? Zadzwońcie do zajazdu Antica Masseleria Gargiuffè. Knajpkę z pensjonatem prowadzi starszy Pan z córką, który już na śniadanie będzie proponował Wam wino.

Skontaktujcie się z nimi wcześniej koniecznie, bo nie zawsze mają otwarte, a droga jest wyboista i ciągnie się kilka kilometrów przez las.

Sam właściciel to niezła osobistość, a Wy zamawiając kawę, otrzymacie za pewne wino, bo kelner-szef już słabo słyszy. Jeśli jesteście szczęściarzami, bo do zajazdu dowieźli akurat świeżo ubitego barana, więc restauracja jest czynna, objecie się przepysznie u Giarguffe. A jeśli spędzicie tam noc, to dzwonił do mnie, że zostawiłam piżamę! 🙂

W tym rejonie znajdziecie też dwa schroniska, z których ja polecam pierwsze – Primo Rifuggio, idealne na kawę lub piwko na drewnianej ławce w lesie. Jadąc dalej, znajdziecie wielki, stary klasztor Eremo di Santa Rosalia, częściowo otwarty na zwiedzanie, z grotą świętej Rosalii.

Kilkanaście metrów jamy, do przejścia mocno schylonym i dochodzicie do miejsca jej pochówku, gdzie dziś znajduje się jej posąg. Przed wejściem do groty załóżcie kaski i nie zapomnijcie potem zostawić ich na miejscu! Wszystko otwarte, dostępne, bezpłatne.