Jaki kierunek na wakacje w tym roku wybiorą Polacy

Polacy poza granicami naszego kraju to czasem dla nas zaleta czasem mamy dość rodaków i szukamy takich miejsc ,gdzie będzie naszej wspólnoty najmniej. Gdzie wybierzemy się w tym roku najczęściej ? Co omijać lub gdzie się udać po dobrą zabawę?

Jak podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w zestawieniu kierunków na wyjazdy wakacyjne Polaków najbardziej atrakcyjne miejsca to:

  • Gran Canaria, Hiszpania
  • Złote Piaski, Bułgaria
  • Kapadocja, Turcja
  • Marrakesz, Maroko
  • Kreta, Grecja
  • Półwysep Chalkidiki
  • Praia de Albandeira, Algarve
  • Playa de Las Teresitas, Teneryfa

Czynniki, jakie miały wpływ na najbardziej atrakcyjne miejsca to oczywiście warunki klimatyczne, takie jak temperatura wody w tym w wodzie, plaże oraz ich jakość i ilość. Dodatkowo badano wskaźnik cen czy koszt wycieczek, jakie można zorganizować samodzielnie. Ale do rzeczy.

Gran Canaria, Hiszpania. Kto nie był w Hiszpanii ręka do góry!! Słońce na południu tego przepięknego kraju świeci przez 340dni w roku. Doświadczyłem tego, jadąc całą linią brzegową półwyspu Iberyjskiego. Gorąco polecam, ale… od października , chyba że lubicie potężne upały. Lato daje ogień wręcz piekielny  . 210 kilometrów od wybrzeża Afryki oddalona jest Gran Canarii. Oczywiście należy do Wysp Kanaryjskich. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego a jej powierzchnia to 1532 kilometry kwadratowe. Jakie możemy tam spotkać plaże? Głównie jasne piaski, które zajmują w sumie prawie 60km wybrzeża.

Bułgaria. To już klasyka. Sam wybieram się tam vanem w tym roku. Oczywiście Słoneczny Brzeg czy złote piaski, tego nie trzeba reklamować. Tereny te cieszą się uznaniem Polaków od lat. Jedną z zalet są niskie ceny, oczywiście biorąc pod uwagę status złotówki. Co możemy tam spotkać z atrakcji? Wyczytałem, że dzika przyroda u wybrzeży Morza Czarnego jest warta zobaczenia. Że miejsca historyczne potrafią zachwycić. Że Bułgarskie góry, a konkretnie pasmo Pirin czy Rodopów, zapierają dech w piersiach. Opiszę więcej, jak tylko zjadę z Dinarą ten kierunek.

Kapadocja w Turcji, czyli Riwiera Turecka. Ciepło, pięknie, dobre ceny dla naszych polskich portfeli. Z lotniska docieramy tam w ciągu kilku godzin. Hotele to bardzo dobrze klasyfikowana jakość. Możemy skorzystać z dobrych basenów, rozrywki przygotowanej dla turystów czy sportów wodnych. Oczywiście znajdą się przeciwnicy tego kierunku, ale… jeśli jeszcze tam nie byliśmy, a nasz portfel mówi wyraźnie „nie” dla wysokich kosztów. Warto spróbować.

Marrakesz w Maroko. Sam planowałem spędzić tam zimę w tym roku, jednak zatrzymały mnie wymagania w zakresie wwiezienia psa. Badania z krwi na wściekliznę, wysokie ceny oraz krótki ich termin, a także problemy z moim „dziadkiem” mam na myśli swój domek na kółkach, skierowały mnie w inną stronę. Nie odpuściłem jednak i kolejna zima w Maroko jest moim celem. Co mnie tam przyciąga? Przede wszystkim niskie ceny oraz infrastruktura. Dalej piękno tego kraju. Wybrzeże oraz wspaniałe góry. Egzotyka. Jeśli potrafimy uszanować wiarę Marokańczyków, z pewnością zyskamy ich życzliwość. O Maroku napiszę więcej, jak tylko wrócę z tego wyjątkowego miejsca.

Kreta. Grecka Kreta to wciąż miejsce moich wspomnień. Nie masz pomysłu na kierunek wakacyjny. Polecam. Spędziłem tam niesamowity czas. Zderzenie różnych klimatów tworzy tam wyjątkowy mikroklimat. Co ciekawe, lato na krecie trwa najdłużej w całej Grecji. Jego koniec przypada na połowę października, początek natomiast na maj.

Chalkidiki w Grecji. Z pewnością miejsce to nie narzeka na brak turystów. Spotkamy tam małe miejscowości, nieduże pensjonaty czy domki na wynajem. Co zachęca mnie do tego miejsca to dziewicza przyroda, która jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wschodnie wybrzeże to rajskie plaże.

Praia de Albandeira, Algarve. Oczywiście nie mogło mnie tam zabraknąć. Mknąc wybrzeżem Półwyspu Iberyjskiego, musiałem się tam zatrzymać. Przepiękne klify, kilometry plaży, a co za tym idzie mniej ludzi. Dinara oszalała. Portugalia jest pięknym krajem z przystępnymi dla Polaków cenami. Spędziłem tam miesiąc, jadąc wzdłuż wybrzeża.

Djerba w Tunezji. Ta wyspa miała swoje lata świetności wśród Polaków w latach 90tych, jednak wciąż ma sporo do zaoferowania turystom. Historyczne twierdze, niewielkie stragany czy przepiękne wybrzeża.

Playa de Las Teresitas, Teneryfa. Cóż..plaże ciągnące się kilometrami i unikalny klimat to najbardziej wyraźne dla mnie cechy tej wyspy. Wybrzeże liczy tu prawie 400km. Miłośnicy sportów wodnych będą mieli pełne ręce roboty. Spotkać możemy tutaj również wyjątkowe szlaki turystyczne, zróżnicowane pod kątem trudności. Wulkany, piękne plaże i dużo atrakcji.

 

 

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o