Tanie podróżowanie vs van life

Tanie podróżowanie to rosnący w siłę nurt eksplorowania świata. To podróże oparte na niskim budżecie, nierzadko jednak w najbardziej odległe kierunki świata. Z całą pewnością wymaga dużo odwagi i sprawnego planowania. Czy może się sprawdzić w podróżowaniu vanem.

 

Podróże coraz częściej stają na piedestale naszych marzeń. Wzrost gospodarczy w Polsce spowodował rozwój branży turystycznej. Społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne. Gołym okiem widać jak prężnie działa branża turystyczna. Ma to swoje odzwierciedlenie również w gonitwie po klienta. Jesteśmy świadkami promocji, które wręcz nakazują nam kupować. Bilet lotniczy za 1 zł dziś już nie dziwi nikogo. Oferty hoteli w tak zwanym „niskim sezonie” stają się bardzo atrakcyjne niemal dla każdego. Chcemy podróżować, chcemy poznawać, chcemy zwiedzać.

Z czym dzisiaj kojarzy się nam, tanie podróżowanie?

Tanie podróżowanie to:

.wybranie odpowiednio taniego kierunku podróży.

.tanie bilety lotnicze.

.tanie zakwaterowanie, często bezpłatne, na zasadzie gościnności.

.to poznanie lokalnych zwyczajów i dokonywanie zakupów w miejscach wskazanych przez lokalną społeczność.

.zorganizowany wolontariat. Coraz bardziej popularna metoda podróżowania. Można z powodzeniem spędzić kilka tygodni w przepięknym miejscu nie ponosząc przy tym kosztów.

.to wykorzystywanie w podróżach lokalnego transportu. Informacji oczywiście możemy zasięgnąć u lokalnych mieszkańców. Jedyną barierą może być komunikacja.

Czy tanie podróżowanie to również Van life?

Pewnie, że tak.

Poszedłbym dalej w tej swojej bezczelnej tezie. Tanie podróżowanie to właśnie Van life. Dlaczego?

Wyobraźcie sobie, że pakujecie do podróży swój dom, tylko w minimalistycznej wersji. Możecie tam zabrać wszystko co będzie wam niezbędne do życia. Koszty jakie będą  towarzyszyć to:

.koszty paliwa.

.koszty parkingów, lub kempingów jeśli wybierzecie taki kierunek. Jest jednak wiele miejsc w Europie gdzie można z powodzeniem zatrzymać się zupełnie legalnie swoim domem na kółkach nie ponosząc żadnych opłat.

.koszty produktów żywnościowych. W moim odczuciu na poziomie niższym aniżeli w tradycyjnej podróży np. samolotem.

.koszty atrakcji. Zależne od upodobań.

Tanie podróżowanie i Van life, gdzie się wybrać ?

Tu z pomocą przychodzi ranking najtańszych krajów w Europie. Tanie podróżowanie vanem może być naprawdę tanie i niezapomniane jeśli zdecydujemy się na jeden z kierunków:

.Macedonia, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Rosja, Gruzja, Albania, Serbia, Czarnogóra ( oczywiście z pominięciem obszarów turystycznych w sezonie), Maroko i kraje północnej części Afryki.

Nieco drożej, ale wciąż w przystępnych dla polskiej kieszeni cenach będzie w:

.Chorwacja, Słowenia, Portugalia, Andora, Hiszpania,

Zdecydowanie najdrożej w wypada:

.Francja, Włochy, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Belgia, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia.

 

Podsumowując, tanie podróżowanie i Van life to wbrew pozorom wyrazy bliskoznaczne. Należy jednak wziąć pod uwagę czas jaki chcemy przeznaczyć na podróże. Kamper będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku podróży długoterminowych. Jeśli lubimy krótki wypoczynek i eksplorowanie z pewnością odnajdziemy się w podróżach z bagażem podręcznym. Bardzo popularny na świecie tryb podróżowania nazwany „hand luggage only”.