Tanie wczasy. Podróżowanie autem

Tanie wczasy, temat coraz częściej podejmowany przez naszych rodaków. Mimo przywiązania do kraju i miłości do naszych, gór, morza, lasów i jezior, coraz częściej wybieramy kierunki nieznane, cieplejsze, bardziej egzotyczne. W tym artykule przybliżę możliwość dotarcia tam, na czterech kółkach. Wczasy mogą być tanie, wystarczy dobrze się do tego przygotować.

 

Nie jest to może „rocket science”, ale tanie podróżowanie wciąż wzbudza wiele emocji, co potwierdzają statystyki zapytań w jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych. Dlaczego wciąż zastanawiamy się jak to zrobić? 

XXI wiek to życie na pełnym gazie. To obowiązki, praca, walka z nieoczekiwanymi zdarzeniami, których jest coraz więcej. Jeśmy społeczeństwem „informacyjnym”. Dziś sprawdzona i wiarygodna informacja znaczy więcej niż kiedykolwiek. Nasze głowy puchną od nadmiaru wiadomości i tempa, w jakim żyjemy. Nie mamy czasu zastanawiać się jak zorganizować sprawy, które w danym momencie nie są dla nas priorytetem. Szukamy odpoczynku, relaksu, ucieczki od problemów dnia codziennego. Wtedy właśnie przydatne są sprawdzone wskazówki.

Tanie wczasy, czyli gdzie się wybrać ?

Oczywiście tam gdzie jest taniej niż w Polsce. Niestety, najbardziej popularne kierunki, najcześciej nie należą do najtańszych. Próżno tam szukać też intymności. Tłumy w najpopularniejszych wakacyjnych miejscowościach, dziś już nikogo nie dziwią. Raczej są reguła. Kilka ciekawych kierunków, do których można dojechać na swoich czterech kółkach to:

Rumunia, Macedonia, Czarnogóra, Bułgaria czy Gruzja.

Bałkańskie kierunki są dziś najtańsze. Dojazd jest również dla nas do zniesienia.

Jeśli ktoś ma więcej czasu na podróżowanie, to możemy polecić Hiszpanię (koniecznie północna część latem), Sycylię, Sardynię. Wbrew pozorom ceny nie powalą nas z nóg. Hiszpania jest dla Polaków coraz bardziej dostępny miejscem na mapie Europy. Noclegi można z dużym powodzeniem znaleźć korzystając a dostępnych narzędzi internetowych jak couchsurfing czy airbnb.

Ceny w krajach klimatu śródziemnomorskiego są również w granicach polskich portfeli. Oczywiście wszystko zależy od poziomu i jakości na jaki jesteśmy nastawieni. Jeśli planujemy żywić się tylko restauracjach, koszt będzie jednak wyższy.

Jak się do tego przygotować?

Na początek powinniśmy zadbać o nasze auto. W końcu jest to nasz podstawowy środek przemieszczania się, i nie mam tu na myśli mycia i czyszczenia w środku (ale z pewnością takie działania również poprawią komfort w środku). To na co powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • stan układu hamulcowego 
  • stan wszystkich płynów ( w tym olej silnikowy, płyn hamulcowy i przede wszystkim płyn chłodzący). 
  • wykonać podstawowy serwis przed wyjazdem. Czyli dokonać przeglądu z wymianą oleju silnikowego, jeśli płyn chłodniczy nie był wymieniany przez dłuższy okres czasu, zalecam również go wymienić. W wysokich temperaturach układ chłodniczy auta działa pod większym obciążeniem. Jeśli pompa wody nie była dawno wymieniana i nie jest prowadzona przez pasek rozrządu, ale pasek klinowy, również warto pomyśleć nad wymianą.
  • sprawdzić wszystkie wycieki, o ile znajdą się takowe. Jeśli jakikolwiek będzie, należy bezwględnie go zlikwidować.
  • Układ chłodniczy, jest ważnym elementem, który w przypadku niesprawności może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej, a w konsekwencji to całkowitego uszkodzenia silnika. Należy dokładnie sprawdzić węże układu chłodniczego. Powinniśmy być pewni że układ nie jest zapowietrzony, termostat, chłodnica, i pompa wody są sprawne. 
  • Opony. Oczywiście jeździmy tylko na oponach z odpowiednim bieżnikiem, ale upewnijmy się, że opona zapasowa jest i jest dobra, że mamy niezbędne narzędzia i oznakowanie aby przeprowadzić ewentualną wymianę. 
  • Klimatyzacja. W krajach o temperaturach wyższych niż Polska, może okazać się „zbawieniem”. Warto upewnić się że wszystko działa jak powinno, a środek chłodniczy jest na poziomie gwarantującym komfortową jazdę

Tanie wczasy. Co dalej?

Trzeba mieć plan. Czyli planujemy. Warto sprawdzić miejsca, w które chcemy się wybrać. Poczytać o nich. Dowiedzieć się o lokalnych zwyczajach, polecanych miejscach, zaplanować przynajmniej „kamienie milowe”, takie najważniejsze punkty, które całej wyprawy. 

Warto dowiedzieć się jak będzie wyglądał roaming. Jacy są operatorzy telekomunikacyjny w miejscu, do którego się wybieramy. Dowiedzieć się jak wygląda opieka medyczna. Koniecznie wykupić ubezpieczenie. Sprawdzić prognozowaną pogodę, a podczas pakowania zadać sobie pytanie: Czy mam się w co ubrać jeśli pogoda okaże się gorsza ?

Warto dowiedzieć się jak możemy płacić w danym kraju, czy przeprowadzimy bez prowizyjną wypłatę gotówki z bankomatu. Czy w końcu zabezpieczyć budżet. Dobrą praktyką jest ustalenie budżetu na poziomie jaki chcemy skonsumować, po czym zabezpieczyć jeszcze 20-30% tej kwoty na okoliczności jaki się nie spodziewamy. Bo takie z pewnością będą miały miejsce. 

Żywność. Spraw prosta i bardzo prosta. Co kraj to obyczaj, jak mówi znane nam dobrze przysłowie. W tym przypadku sprawdza się znakomicie. O produktach z jakimi będziemy mieli styczność warto się zapoznać. W szczególności jeśli kierunek naszej wyprawy to nie jest kraj Europejski. Warto mocno nad tym popracować wówczas przed wyjazdem i być przygotowanym.

Cała reszta niech będzie już tylko spontanicznym zbiegiem wydarzeń. Należy złapać kilka głębokich oddechów, pomyśleć że wszystko będzie dobrze, zrelaksować się, zostawić za sobą wszystkie problemy i ruszyć przed siebie jakby nic innego nie miało znaczenia.