Van Life, praca zdalna

Wielu z Nas, chciałoby choć na chwilę rzucić wszystko i ruszyć przed siebie. Ci, którzy tak zrobili, wiedzą, że nie jest to wcale sielanka. Oprócz walki o wodę, miejsce na serwis auta, potrzebne są też pieniądze być żyć, by podróżować, by zmierzać przed siebie. Skąd brać pieniądze i czy praca zdalna jest dla nas? jak ją znaleźć i jak zarabiać podczas życia Van life.

 

„Pieniądze to nie wszystko..” jak mówi stare, ale dobrze nam znane powiedzenie. Z drugiej jednak strony, ciężko dziś całkowicie się od nich odciąć i próbować przetrwać w świecie napędzanym koniunkturą. Bez względu na to, gdzie żyjemy, musimy zapewnić sobie podstawowe czynniki do życia. Większość z nich trzeba finansować.

Jak pracować podczas życia Van Life i czy praca zdalna jest dobrym pomysłem?

W trakcie swojej „tłuaczki” poznałem wielu „vanliferów”, głównie jednak ze środowiska międzynarodowego. Brytyjczycy, Włosi, Niemcy, Austriacy, Hiszpanie, Szwajcarzy. Oprócz podobnego spojrzenia na życie i świat, wszystkich łączyła również myśl, o zarobieniu pieniędzy, zanim skończą się wszystkie oszczędności.

Spotkałem parę Niemców. Dziewczyna była artystką i malowała obrazy, natomiast chłopak był „beat-boxerem”. Zarabiali na życie dając przedstawienia na ulicach. Ich marzeniem było kupić działkę w Portugalii.

Kilka tygodni stałem z jednym Walijczykiem nad brzegiem morza. Żył w samodzielnie zrobionym kampervanie od ponad dwóch lat. Utrzymywał się z nagrywania i publikowania filmów, o swoich przeżyciach.

W okolicach Gibraltaru, spotkałem Włocha, który wrócił właśnie z rocznego pobytu w Maroko. Wynajmował swoje mieszkanie w Milanie, co pozwalało mu osiągać stały miesięczny dochód.

Co jednak, gdy zaczynamy naszą przygodę i nie mamy takich możliwości? Pokażę kilka przykładów jak można zarobić na pracy zdalnej.

Pierwsza i najbardziej banalna propozycja pracy zdalnej to klikanie w reklamy. Oczywiście nie da się z tego przeżyć jednak, jest to forma (na dłuższą metę, nużąca bardzo, co należy wiedzieć) dorobienia sobie np. na paliwo. Jak to zrobić? i ile można na tym zarobic?.

Internet zaskoczy niejednego ilością tzw. buxów czyli serwisów internetowych, które oferują opłaty za klikanie w reklamy. Ja wskaże dwa najlepsze moim zdaniem.

Clixense oraz Neobux.

Sa to najbardziej znane buxy. Miliony użytkowników zarejestrowanych. Sprawdzone i szybkie płatności wynagrodzenia, już od kwoty kilku dolarów. Czas realizacji płatności wynosi do 5 dni. Za kliknięcie można zarobić od 0,01 do 0,02 USD. 

Praca zdalna, wypełnianie ankiet.

Zbliżoną formą do klikania w reklamy jest również wypełnianie płatnych ankiet. Ile można na tym zarobić? źródła podają różnie, ale trzymajmy się zdrowego rozsądku. Określmy zarobki jako nie przekraczające 200 zł miesięcznie. Poniżej wskażę kilka serwisów, w których warto założyć swoje konto aby rozpocząć zarabianie na wypełnianiu ankiet:

Toluna, Moneyo,  Świat Opinii, GreenPanthera, I-say, Opinie, Mobrog, The Panel Station.

Druga i zarazem również nie wymagająca dużych kwalifikacji forma pracy zdalnej to zarabianie na reklamach. Na co warto zwrócić uwagę, to czas jaki jest niezbędny do wygenerowania odpowiedniego ruchu i konwersji na stronie internetowej czy kanale Youtube. Jak to wygląda w praktyce?

Praca zdalna, reklamy na stronie internetowej

Warto odpowiednio wcześniej, jeszcze przed zmianą życia na Van Life zadbać o swoją stronę internetową czy blog. Dostępne narzędzia w postaci CMS pozwolą postawić nam blog bardzo szybko. Z dostępnych narzędzi mamy: WordPress, Wix czy Jomala. O tym jak postawić blok na Wordpresie napiszę w osobnym artykule. Następnie należy zadbać o odpowiednią treść bloga. Najlepiej unikalne artykuły, niepowtarzające się tematy. Warto na tym etapie zbadać konkurencję na rynku. Skupić się na słowach kluczowych na jakie chcemy wypozycjonować stronę czy blog. O pozycjonowaniu oraz zasadach SEO napiszę również w osobnym artykule. Następnym elementem jest podpięcie reklam, banerów. Programy partnerskie lub afilacyjne. Jednym najbardziej popularnych metod zarabiania są reklamy google. Należy skorzystać z narzędzia Google AdSense.

Przy odpowiednio dużym ruchu na stronie można również pokusić się o publikacje sponsorowane (np. platforma Whitepress), reklamowanie produktów w social mediach. Media społecznościowe są bardzo ważnym i wpływowym elementem promocji. Nie można tego pominąć.

Ciekawym pomysłem na pracę zdalną może być również prowadzenie sklepu internetowego. Na etapie budowania marki przyda się z pewnością dobre narzędzie wspomagające pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach, tak by oferowane produkty mogły trafić do jak największej liczby odbiorców.

O szczegółach technicznych napiszę w osobnym artykule dotyczącym domen, hostingu, google, szybkości stron. Pokaże na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia własnej strony internetowej czy bloga.

W przypadku platformy Youtube program partnerski wymaga przynajmniej 1000 subskrybentów oraz minimum 4000 godzin obejrzanych materiałów. Wówczas pojawi się opcja przyłączenia do programu partnerskiego. Jak można zauważyć potrzeba na to chwilę czasu.

Trzecia propozycja pracy zdalnej to copywriting, pisanie artykułów lub reagowanie tekstów. Można znaleźć sporą liczbę ogłoszeń dotyczących copywritingu, czy redagowania tekstów. Zanim jednak zapadnie decyzja aby rozwijać się w tym kierunku, należy solidnie przyswoić zasady SEO. Jak to wygląda przedstawię w jednym z kolejnych artykułów

Kolejną propozycje pracy zdalnej to:

optymalizacja wyszukiwarek SEO, wirtualny asystent, projektant graficzny, programowanie i inżynieria oprogramowania w tym ( tester oprogramowania, web developer, frontent develper. Project Manager etc)

Gdzie szukać pracy zdalnej:

Oto kilka miejsc gdzie warto się udać w poszukiwaniu pracy zdalnej:

We work remontly 

Remote ok 

Remote 

praca.pl

praca.money.pl

jobs.pl

pracuj.pl

Jak widać praca zdalna jest w zasięgu niemal każdego. Ale tak, jak to wszystkiego w życiu, należy się do tego przygotować. Ważne jest aby decyzją była związana stricte z tym, co sprawia przyjemność. Wówczas efekty pracy będą zadowalające dla każdej ze stron. Ważnym elementem jest wykonanie badania rynku. Dobrze zrobiony research i analiza pozwoli na wyznaczenie odpowiedniego kierunku.